CNC TORNA TEZGAHLARI ve EKSENLER

plazma-kesim

plazma-kesim

CNC torna tezgahları konvansiyonel torna tezgahlarında     olduğu gibi silindirik (dönel) iş parçalarının imalatında kullanılır. Aşağıdaki şekilde torna tezgahı ve temel (X – Z)  görülmektedir.

Şekilde de görüldüğü gibi torna tezgâhlarında iki temel eksen vardır. Bunlar X ve eksenidir. Z ekseni tezgâh fener mili eksenidir. Bu eksen aynı zamanda iş parçasının eksenidir.  X ekseni ise kesici takımın bu eksene dik olarak yaptığı hareketin eksenidir. Kovansiyonel torna tezgâhlarında sportun iş parşası eksenine dik olarak yaptığı hareketin eksenidir. 

Z ekseni için pozitif hareket (+) kesici takımın torna aynasından uzaklaşan yönde, negatif hareket (-) ise kesici takımın torna aynasına yaklaşan  yöndedir.  X ekseni için pozitif (+) hareket kesici takımın iş parçası ekseninden uzaklaşan yönde, negatif   (-) hareket ise iş parçası eksenine yaklaşan yöndedir.

Bu iki temel eksene ilaveten torna tezgâhında yardımcı doğrusal  ve yardımcı dönel eksenler vardır. Bu eksenler ise temel eksenlere ilaveten bu eksenler üzerinde yapılacak olan dönel ve doğrusal hareketleri tanımlamak için kullanılır. Aşağıdaki şekilde bir torna tezgâhındaki yardımcı doğrusal ve dönel eksenler görülmektedir.

  YARDIMCI DOĞRUSAL EKSENLER

CNC torna tezgâhlarında yardımcı doğrusal eksenler büyük harf U ve W harfleri ile tanımlanır. Şekilde görüldüğü gibi  X eksenindeki yardımcı doğrusal hareket karşılığı U,  Z eksenindeki yardımcı doğrusal hareket karşılığı W’ dir. 

YARDIMCI DÖNER EKSENLER

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi CNC torna tezgâhlarında ayrıca iki adet yardımcı döner eksen vardır. Bu eksenler temel eksenler üzerinde yapılacak olan dönel  hareketleri tanımlamak için kullanılır. Yardımcı döner eksenler büyük harf A ve C harfleri ile tanımlanır.  X eksenindeki yardımcı doğrusal hareket karşılığı A,  Zeksenindeki yardımcı doğrusal hareket karşılığı C’ dir.

CNC torna tezgâhlarında C ekseni frezeleme, delme (iş paçası çevresinde ya da merkezden kaçık), kılavuz çekme vb. işlemler  için kullanılır. Bu nedenle frezeleme fonksiyonlu tornalar, C eksenli torna diye de tanımlanır. Aşağıdaki şekilde C eksenli bir CNC torna tezgâhında  örnek iş parçası imalâtları ve imal edilmiş örnek iş parçaları görülmektedir. Bu tür tezgâhlarda kendi ekseni etrafında istenilen devir sayısında dönebilen tahrikli kesiciler  kullanılmaktadır.

Tarete bağlanan kesiciler de kendi kesenleri etrafında ve belirlenen devir sayısında dönmektedir. Örneğin torna tezgahında iş parçası  üzerinde yapılacak frezeleme işlemi için tarette bağlı bulunan freze çakısının tahrikli (Döner) olması gerekir.

Reklamlar
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s